Zenski uklad rozrodczy

Witam serdecznie w kolejnym artykule, w którym przyjrzymy się strukturze ludzkiego ciała. W dzisiejszym krótkim tekście poznamy tajemnice żeńskiego układu rozrodczego i dowiemy się, jak on działa. Zapraszam do lektury.

optima cdnCDN Handel z magazynem - Program Comarch ERP Optima

Z uwagi na miejsce rozmieszczenia, żeńskie płciowe narządy dzieli się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do tych drugich zaliczamy, jak można się domyślać, jajowody, jajniki, pochwę, oraz macicę. Znacznie więcej jest natomiast narządów zewnętrznych, więc nie będziemy się im przyglądać zbyt szczegółowo.
Jajowodem nazywamy przewód, którego średnia długość wynosi około jedenastu centymetrów. Biegnie on od rogu macicy do samego jajnika. Ponieważ kobieta ma dwa jajniki, występują również dwa jajowody. Niestety, coraz częściej spotyka się w dzisiejszych czasach nowotwór tego przewodu. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularnie badanie zwane sono (badanie drożności jajowodów).
Jajniki są gonadami, czyli narządami o podobnej funkcji do męskich jąder. Wytwarzają one komórki jajowe, których celem istnienia, jest zapłodnienie za pomocą męskiego plemnika. Jajnik ma zazwyczaj kształt spłaszczonej elipsoidy. Jego maksymalna masa wynosi jeden dekagram.
Macica jest narządem, w którym dokonuje się rozwój embrionalny dziecka. Ma kształt zbliżony do gruszki. Kobieta, która nie miała jeszcze okazji urodzić dziecka, ma macicę o długości około siedmiu centymetrów i szerokości czterech w najszerszym miejscu. Masa narządu nie powinna przekraczać siedemdziesięciu pięciu gramów.
Ostatnim narządem, jaki dziś opiszemy, jest pochwa. To mięśniowo-błoniasty przewód, bardzo elastyczny. Łączy macicę z przedsionkiem pochwy, czyli częścią sromu. To do niej wprowadzane jest nasienie. Pochwa obejmuje męskie prącie podczas kopulacji.
To tyle, jeśli chodzi o żeńskie narządy rozrodcze. Do zobaczenia w kolejnym artykule.