Zapobieganie wybuchowi w zakladzie produkcyjnym

Chyba każdy z nas doskonale zna zasady BHP obowiązujące w każdym miejscu publicznym, miejscu użyteczności publicznej czy zakładzie pracy. Często bagatelizujemy tę część szkolenia na danym stanowisku pracy wychodząc z założenia, że “nic złego mi się nie może stać”. Przykładowo, pracując w zakładzie produkującym zapachowe mydełka, na stanowisku pakowaczki wydawać by się mogło, że ryzyko wybuchu jest tu niewielkie.

A jednak, na terenie takich zakładów pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu, który często jest łamany przez pracowników, którzy pala ukradkiem w toalecie, nie zdając sobie sprawy jak ogromne zagrożenie stwarzają. Zakłady pracy są zatem zobowiązane do stworzenia dokumentu explosion protection concept dotyczącego zabezpieczenia przed wybuchem. Jest to bardzo ważny dokument, który musi zawierać odpowiednie punkty, ale musi być przygotowany stricte pod dany zakład produkcyjny.

W zakładach, w których przechowuje się i wykorzystuje łatwopalne materiały i urządzenia, które mogą grozić wybuchem, konieczne jest opracowywanie specjalnych stanowisk, w których dane urządzenie może być na przykład konserwowane, rozbrajane, a łatwopalna ciecz przechowywana – zawsze w tym samym miejscu, nadzorowanym przez odpowiednio przeszkolone osoby, bez jakiegokolwiek naginania zasad BHP. Mogłoby się na przykład wydawać nadmierną ostrożnością szczelne przykrywanie kadzi z łatwopalnymi cieczami, gdy przebywają one w stale nadzorowanym magazynie. Jednak wystarczy drobna awaria, na przykład pęknięcie żarówki w magazynie wraz z otaczającym ją kloszem, by iskra wpadła do kadzi i spowodowała gigantyczny wybuch. Rzecz jasna, ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest naprawdę niewielkie, ale należy je minimalizować jeszcze bardziej, bowiem skutki takiego wybuchu są zawsze katastrofalne dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu.

Zapobieganie wybuchowi w zakładzie produkcyjnym to przede wszystkim skrupulatne szkolenie personelu i kontrolowanie jego poczynań oraz nie dopuszczanie do ryzykownych zachowań. Druga rzecz, to posiadanie dokumentu dokładnie analizującego ryzyko wystąpienia zagrożenia i opisującego sposoby postępowania w awaryjnej sytuacji.