Stosunki miedzynarodowe teorie

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po kilku miesiącach, gdy toż bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na kolejny kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze i tańsze, i co wewnątrz tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zakupić się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka również pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Unii Europejskiej a każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo charakterystyczne są w obecnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.