Seksoholizm

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, ukazująca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i prace seksualnej, w jaki te potrzeby dominują nad innymi, decydując o sensie życia". Pokazuje się na rozmaite rodzaje - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z koncentracje na istniejącą w zeszłych latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i zezwolenia na inne zachowania seksualne problem prawdopodobnie być bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się z aktualnym punktem napotyka na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle szuka nowych doznań seksualnych - w innych odmianach i formach. Seksoholik to nie koniecznie stereotypowy macho, choć taki obraz jawi się w górach dużo kobiet. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych zachowań jest była chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to kobiety bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest środkiem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak lęk i stres.

Do rozwoju grypy mogą przysporzyć się również wzorce zabrane z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, która ma niszczący nacisk na inne sfery życia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą spowodować do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Końcem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak żeby akt seksualny nie był tylko preparatem do zaspokojenia atawistycznego popędu, ale także zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.