Pakowanie prozniowe co to jest

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w profesjonalnych warunkach, aby przedłużyć chwila ich przechowywania a dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem czy z kolejnymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie tylko w handlach, lecz dodatkowo w problemach gastronomicznych czy w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe pozwala na przechowywanie żywności w własnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego przedmiocie korzysta się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich pisane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze osobnych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest dodatkowo, szczelnie zamykany (foliowy worek jest więcej zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co świadczy próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania innych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso potrafi być zatrzymywane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale jednocześnie grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W miejscach prywatnych wykorzystuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino zapewne być przechowywane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych że stanowić i przechowywana odzież, która zajmuje niewiele miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.