Oswietlenie awaryjne bydgoszcz

Systemy oświetlenia awaryjnego mają szczególnie dużą pracę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że zostać zagrożone ich działanie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na dalekie typy, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez dobry moment po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie chociaż w przemyśle lecz zarówno w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie dobrej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma niestety pewne cechy, jakimi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób teoretyczny do korzystania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało pracować wiele godzin, ale energię będzie ważna też dostarczyć do nowych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.