Mikroskop optyczny do komputera

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do działania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy okazują się głównie z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w wielu rzeczach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych dodatkowo w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. A w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy przydatne są nawet w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w projekcie optycznym (niekiedy nazywa się je więc mikroskopami świetlnymi), są i grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z nauk ścisłych. Badany obiekt widziany jest osobiście przez okular bądź na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest określona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka jest powiązana z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, chociaż we nowoczesnych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.