Komercyjne swieta w stanach zjednoczonych

Jak mówi przysłowie „co kraj to obyczaj”. Nie sposób się z tym nie zgodzić, szczególnie obserwując tradycje świąteczne w innych miejscach Europy. Jak to się jednak ma do Ameryki, kraju tak chętnie wybieranego przez emigrantów z Polski? Przede wszystkim Stany Zjednoczone to zlepek kultur z wszelkich obszarów Europy. Jednak w obecnych czasach okres ten jest już całkowicie skomercjalizowany, a świąteczny nastrój i chęć spędzenia czasu z bliskimi ustępuje przedświątecznym przygotowaniom. Bo święta w Stanach Zjednoczonych Ameryki nie mogłyby istnieć bez góry pięknie opakowanych prezentów pod kolorową, wysoką choinką.

Okres przedświąteczny zaczyna się w Ameryce po Święcie Dziękczynienia (przypadający na ostatni czwartek w listopadzie), czyli w tak zwany Czarny Piątek, kiedy to sprzedawcy w sklepach rozpoczynają przedświąteczne wyprzedaże. W ten dzień ranne ptaszki mogą skorzystać ze specjalnych promocji. Bardzo często zdarza się, iż produkty są sprzedawane w sklepach niemal pół darmo w godzinach od 3 nad ranem do 12. Drzewko choinkowe również kupuje się bardzo wcześnie, popularnym jest zakupienie i przystrojenie go już w Czarny Piątek. Tak samo jak w Polsce, Amerykanie również uważaj świąteczne drzewko za główną ozdobę, a do tego dochodzą również figurki kolorowych gwiazdek, bałwanków, mikołajów i wiele, wiele innych. Tradycyjne jest również ustawianie na stole pachnących świec, wywieszanie kolorowych wieńców na drzwiach, podwieszanie pod sufitem jemioły.

comarch partnerzyPartner Comarch - Kraków - Polkas

Jak już napisaliśmy, prezenty są w Ameryce bardzo ważne. Jednak nie obdarowuje się niemi jedynie rodziny i przyjaciół, ale również sąsiadów, współpracowników i przechodniów, aby każdy poczuł magię zbliżających się świąt. Bardzo popularne i doceniane przez obdarowanych jest przygotowywanie pudełeczka własnoręcznie przygotowanych ciastek. Natomiast dzieci otrzymują prezenty od Świętego Mikołaja, który przylatuje w magicznych saniach zaprzężonych w renifery, zostawia mniejsze prezenty w skarpetach przywieszonych nad kominkiem a większe pod choinką, zjada przygotowane ciastko i popija mlekiem, a następnie leci dalej, by przez całą noc z 24 na 25 grudnia zdążyć odwiedzić wszystkie domy.

Same święta w Stanach Zjednoczonych trwają bardzo krótko. Podczas gdy my jeszcze świętujemy z rodziną 25 i 26 grudnia, dla Amerykanów zaczyna się już wtedy kolejny tydzień pracy. I oczywiście, rozpoczynają się przygotowania do hucznego obchodzenia Nowego Roku oraz Sylwestra.