Inseminacja wsparcie dla nieplodnych par

Współcześnie wiele par stara się o dziecko. Trwa to u jednych krócej, a u innych dłużej. Jednak dla niektórych par nawet po bardzo wielu staraniach nadal kończy się wszystko niepowodzeniem. Inseminacja to metoda, która wspomaga rozród. Warunkiem podjęcia się tej metody są drożne jajowody u kobiety.

Przeciwwskazaniem są mięśniaki macicy, które mogą spowodować niedoniesienie ciąży. Zabieg polega na zapłodnieniu, gdzie potrzebne są plemniki partnera lub te pochodzące z banku nasienia.
Inseminacja to mało inwazyjna i prosta metoda leczenia niepłodności. Zabieg przeprowadza się u kobiet, które mają zaburzony cykl owulacji, ale też wtedy, gdy śluz jest wrogi nasieniu. Natomiast u mężczyzn, kiedy ich plemniki są bardzo słabe i kiedy występują w niewielkiej ilości.
Zabieg wiąże się z wieloma zasadami. Po pierwsze kobieta musi wykonać badania: stopnia czystości pochwy, posiew z kanału szyjki macicy, pod kątem chlamydii, czy cytologię. Natomiast mężczyzna musi udać się do lekarza w celu wykonania badania w kierunku chlamydii i posiewu nasienia. Przed zabiegiem kobiecie przepisuje się hormony, w postaci zastrzyków lub tabletek.
Jeżeli jest wystarczająca ilość ruchliwych plemników to szansa na ciążę jest już po pierwszej inseminacji. Jeżeli pierwsza skończy się niepowodzeniem to oczywiście można dalej próbować. Cena zabiegu wynosi od 700 do 1300 złotych w zależności od kliniki, w której ma miejsce zabieg. Wyróżniamy inseminację domaciczną, naszyjkową i dojajowodową.
Inseminacja to ostatni ratunek przed in vitro. Jest bezbolesna i prosta. Niewiele się o niej mówi, choć lekarze namawiają do niej przed in vitro. Skuteczność inseminacji waha się od 5 do nawet 25%. Zależy od tego wiek kobiety, czy parametry nasienia.
Kobieta powinna pamiętać, żeby po zabiegu być pod stałą kontrolą lekarza, nie wykonywać prac fizycznych i nie zażywać gorących kąpieli. Jeśli spełnimy wszystkie warunki to wzrośnie skuteczność zajścia w upragnioną ciążę.