Idealna powtarzalnosc przy frezowaniu

W ostatnich latach coraz powszechniejsze stało się stosowanie urządzeń obróbczych sterowanych w sposób numeryczny za pośrednictwem mikrokomputerów. Maszyny tego typu pojawiły się na świecie w latach osiemdziesiątych, jednak prawdziwy boom na nie rozpoczął się już w nowym tysiącleciu wraz ze stopniowym spadkiem ich cen i pojawieniem się możliwości uzyskania dofinansowania na ich zakup ze środków Unii Europejskiej.


W tym momencie wypada zadać pytanie na czym w zasadzie polega odmienność urządzeń sterowanych w ten sposób od modeli tradycyjnych? Oczywistością jest sposób obsługi tej maszyny, dlatego o tym szerzej nie będziemy się rozpisywać w niniejszym tekście. Wystarczy tylko wspomnieć, że miejsce przebywania osoby sterującej maszyną przeniosło się z bezpośredniej bliskości obróbki do interfejsu sterującego.

Najistotniejszą jednak zmianą wydaje się być dokonywana z mikroskopijną dokładnością powtarzalność wykonywanej obróbki. Po jednokrotnym zaprogramowaniu urządzenia jest ono w stanie wykonać nieograniczoną ilość produktów o jednakowych parametrach, dając pewność zachowania idealnych wymiarów wytwarzanego elementu. Ma to nieocenione znaczenie w przypadku profilu produkcji opartej na wykonywaniu niezwykle precyzyjnych elementów. Przekłada się także na o wiele szybsze wykonywania pojedynczej sztuki, a ponadto w ogromnym stopniu ogranicza ryzyko powstawania produktów niespełniających założonych cech wymiarowych.

kadry-płaceenova365 Kadry Płace | Systemy ERP | POLKAS

Za przykład niech posłuży tu frezarka CNC – po wykonaniu odpowiedniego programowania urządzenie to – zgodnie z naszym życzeniem – jest w stanie obrobić dany element w żądanej liczbie identycznych sztuk w czasie conajmniej dwukrotnie szybszym niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania frezarki tradycyjnej. Urządzenia tego typu są więc o wiele efektywniejsze i niezawodne, lecz przy tym wciąż sporo droższe. Decyzja o ich zakupie będzie więc zależała od skali produkcji i zasobności budżetu firmy.