Dobor srodkow gasniczych podczas pozaru

Straż pożarna dysponuje szerokim wachlarzem środków gaśniczych. Ich różnorodność wynika z wiedzy i doświadczenia specjalistów od pożarnictwa, dla których wiadome jest, że nie każda paląca się substancja da się ugasić przy pomocą jednej uniwersalnej metody. Wiedza na temat gaszenia pożarów gromadzona jest przez ludzi od kilku tysięcy lat. Niestety ogień nie przynosi ludziom tylko pożytku, czasem jest niezwykle silnym i niebezpiecznym destruktorem. Pożary niszczą mienie ludzi, zagrażają ich zdrowiu i życiu. Ogień jest też ogromnym zagrożeniem zarówno dla hodowlanych, jak i dzikich zwierząt oraz dla roślin.

Przeciwdziałanie pożarom leży w interesie ludzi, a umiejętny dobór środków gaśniczych pozwoli uniknąć dodatkowych kłopotów. Próba gaszenia wodą palącej się instalacji elektrycznej pod napięciem może być powodem śmiertelnego porażenia prądem osoby gaszącej. By ogień skutecznie stłamsić należy użyć dwutlenku węgla lub proszka gaśniczego. Podobnie podczas palenia się metali alkalicznych, takich jak sód czy potas, woda oraz para jako środek gaśniczy (ang. steam fire extinguishing ) są bezwzględnie zabronione. W wyniku ich zastosowania na powierzchnię tych metali wytwarza się wodór, który wraz z tlenem znajdującym się w powietrzu tworzą zestawienie wybuchowe.

Takich wykluczających się połączeń jest niestety dość sporo. Ich nieznajomość jest naprawdę niebezpieczna dla ludzi chcących zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru. Mogą zginąć lub ponieść poważny uszczerbek na zdrowiu, na przykład zostać poważnie poparzonymi. Strażacy przechodzą odpowiednie szkolenie przygotowujące ich do skutecznej i bezpiecznej walki z ogniem w każdej sytuacji.