Co szosta para boryka sie z problemem bezplodnosci

W dzisiejszych czasach jednym z bardzo poważnych problemów zdrowotnych jest bezpłodność. Jeżeli staramy się o dziecko i trwa to powyżej roku, w tej sytuacji należy rozważyć wizytę u lekarza. Problemu tego doświadcza już, aż co szósta para. Problem z płodnością może wystąpić zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-optima/rozwiazania-dla-biur-rachunkowych/

Warto więc udać się na konsultacje razem. Lekarz zleci odpowiednie badania na płodność, które wykażą po której stronie leży problem.
Oprócz zlecenia i wykonania badań bardzo ważny jest wywiad lekarski. Pytania będą dotyczyły zarówno życia seksualnego partnerów, ilości stosunków, stosowania leków i środków antykoncepcyjnych, jak i przebytych chorób, używek, cyklu menstruacyjnego kobiety. Jak widać, lista ta jest długa a wywiad szczegółowy, pozwalający na zapoznanie się z życiem i zwyczajami pary starającej się o potomka.
Po przeprowadzonym wywiadzie przychodzi czas na badania.
Badanie płodności u kobiet polega na podstawowym badaniu ginekologicznym, wykonaniu USG w celu wykrycia anomalii w budowie narządów rozrodczych. Konieczne również jest badanie krwi, pozwalające na analizę ilości progesteronu, prolaktyny, hormonów tarczycy.
Diagnostyka u mężczyzn najczęściej opiera się na badaniu jakości nasienia. Niekiedy zlecane są również inne badania. Są to USG oraz badanie urologiczne. Również u mężczyzn wykonywane jest badanie krwi, wykazujące poziom testosteronu, estradiolu, prolaktyny i hormonów tarczycy. U pacjentów ze stwierdzonym brakiem plemników w nasieniu zleca się biopsję jądra. Badanie to polega na pobraniu z jądra wycinka tkani przeznaczonego do badania histopatologicznego. Zabieg ten polega na przekłuciu igłą jądra, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Dzięki badaniu USG można stwierdzić czy w budowie worka mosznowego nie występują zmiany patologiczne takie jak guzki, niewłaściwa budowa czy żylaki powrózka nasiennego. Badanie to jest całkowicie bezbolesne.